Sena Dizisi
Resimli Çocuk Kitapları
   Tuba Dizisi
   Esra Dizisi
   Emre Dizisi
Çocuk Romanları
Peygamberler Tarihi
Edebiyat ve Gençlik Dizisi
Unutulmayan Sevdalar
Tarihi Kitaplar
Diğer Yayınlar
> Söylem ve Eylem
> S. Kaplan Diyor ki...
 Mehmed Âkif ile Kemâl'e Ermek
 Sadettin KAPLAN


Kâğıt: 1. Hamur
Sayfa Adedi: 144
Ebat: 13,5 x 21,5 cm
Cilt: Karton
 

» Mehmed Âkif'in hayatı.

» Nedir Çanakkale, neden Çanakkale?

» Çanakkale şehitleri şiiri ve Açıklaması:

Çanakkale'de uygarlık adına kaynatılan cehennemin, buradaki amansız savaşın Âkif'in inancıyla ve gözüyle anlatıldığı Çanakkale Sehitleri şiiri dört bölümde incelenmiştir.

Birinci Bölüm: Sözde Avrupa uygarlığı.

İkinci Bölüm: Amansız vahşi saldırı bir tablo gibi gözler önüne serilmesi.

Üçüncü Bölüm: İman dolu göğsünden başka zırhı olmayan Mehmetçiğin akıllara durgunluk veren kahramanlığı.

Dördüncü Bölüm: Yüce şehide seslenen Mehmed Âkif, şehidi sığdırıp rahat ettireceği, ona layık bir mezar hayal edememektedir.

» Bülbül şiiri ve Açıklaması:

Bülbül, Türk milletinin gönlünde özge bir anlam kazanır. Bülbül, edebiyatımızda sevdanın, hasretin, ayrılığın ve çilenin simgesidir. Bu şiir, kahreden umutsuzluğun, çıldırtan çaresizliğin ve öldüren öfkenin hançereden bir hançer gibi çekilmiş çığlığıdır. Mehmed Âkif'in vatan için özgürlük için feryadıdır.

Bülbül, korkunç yıkılışın umutsuzlukla tükenişin ağıdı, milletin figanı ve ruhun bir isyanı olan iç parçalayıcı bir haykırıştır.

» İstiklâl Marşı:

Kahraman Ordumuza ithaf edilen bu şiir "Korkma!" diye başlıyor. Kahraman olarak nitelenen Mehmetçiğe "Korkma" diyen kimdir? Bu topraklar vatan edilirken "bu topraklar için" bedeni toprağa düşen, kanıyla boyadığı bağımsızlık sancağını göklerin sonsuzluğunda dalgalandırmaya devam eden kahramanlar, öldükçe yaşayan canlar, toprağa düşüp bayrakta filizlenen kanlar...

İstiklâl Marşı umutsuz kalan bir milletin yüreğinde umut ışığı, Mehmetçiğin süngüsünün ucunda bir zafer kıvılcımıdır.

...

Bu üç şiirle, 1915-1923 yıllarını kapsayan yakın tarih dilimi anlatılmaktadır. Bu kronolojik "hasta adam"ın ölümünün ve yeniden dirilişinin özgün hikâyesidir. Bu masal gibi inanılmaz, ölüm kadar gerçek bir hikâyedir. Bu hikâyelerin sonunda Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi (Seslenişi) var... 
Alioğlu Yayınevi, 2020