Sena Dizisi
Resimli Çocuk Kitapları
   Tuba Dizisi
   Esra Dizisi
   Emre Dizisi
Çocuk Romanları
Peygamberler Tarihi
Edebiyat ve Gençlik Dizisi
Unutulmayan Sevdalar
Tarihi Kitaplar
Diğer Yayınlar
> Söylem ve Eylem
> S. Kaplan Diyor ki...

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakultesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Dündar ALİKILIÇ tarafından yayına hazırlanan ?SÜRMENE NÜFUS DEFTERİ (1834): Sürmene, Araklı; Köprübaşı Nüfus Kayıtları? çıktı.

Sürmene Kazası Nüfus kayıtlarının günümüz Türkçesine çevrilerek yayınlanması bu alandaki boşluğu dolduruyor. 1834 yıllarına dair kayıtları içeren kitapta Sürmene nüfusuna (Sürmene, Araklı, Köprübaşı) kayıtlı ailelerin birkaç kuşak öncesine kadar uzanan köklerine dair bilgiler bulunuyor. Kitap aynı zamanda Sürmenenin yanı sıra bugün birer ilçe statüsünde olan( Araklı; Köprübaşı nüfusuna kayıtlı ailelerin soy kütüklerini ortaya çıkardığı gibi sosyal açıdan hane reisleri, çocukları, askerlik durumu, ailelerin nereden geldikleri-nereye gittikleri, akrabaları, yaşları, ailenin sosyal statüsü, eşkâli gibi tarihi bilgileri de sergilemektedir. Bu kitapla geçmişle günümüz arasındaki kopukluk giderilmiş olmakta, böylece Sürmene, Araklı ve Köprübaşı hafızasına kavuşmaktadır.

ALİOĞLU YAYINEVİ tarafından yayınlanan SÜRMENE NÜFUS DEFTERİ, 22,5x30cm ebadında, 580 sayfa renkli baskı ve ciltli olup orijinali ve karşısında da Türkçeye çevrilmiş haliyle yayınlanmıştır. Kitabın giriş kısmında Sürmene Tarihi ve Osmanlı?da Nüfus sayımına dair verilen bilgilerden sonra mahallelere ve köylere ait nüfus kayıt bilgileri yer almaktadır.


Fiyatı: 600 TLTel: (212) 511 29 23
iletisim@alioglu.com

Alioğlu Yayınevi, 2024