Sena Dizisi
Resimli Çocuk Kitapları
   Tuba Dizisi
   Esra Dizisi
   Emre Dizisi
Çocuk Romanları
Peygamberler Tarihi
Edebiyat ve Gençlik Dizisi
Unutulmayan Sevdalar
Tarihi Kitaplar
Diğer Yayınlar
> Söylem ve Eylem
> S. Kaplan Diyor ki...
  Fahri Karagöz - Kitap Rehberi Dergisi - 

İMPARATORLUĞA VEDA

Osmanlı İmparatorluğu dünya tarihinde önemli bir dönem ve devlettir. Bu devletin tarihi ise bir çok alanda bilinirlerinin olmasına rağmen hâlâ bilinmezleri içinde barındırıyor. İlhan Bardakçı Osmanlı'nın belki de en zor ve en hüzünlü dönemini ele almış. Osmanlının son kırk iki yılı İmparatorluğa Veda'nın konusunu oluşturuyor.

İlhan Bardakçı Osmanlı'nın son dönemini anlatırken dönemin genel bir panoramasını çizmekle yetinmiyor. O, aksine dönemin genel panoraması içinde yitip giden çabaları ve insanları ve olayları ele alıp dönemi kişilikleştiriyor ve okurunun karşısına canlı bir dünyayı getiriyor: "Lüleburgaz savaşı dört gün sürdü ve Türkler kaybettiler. Çünkü Türklerin ekmekleri ve telgraf hatları yoktu."

Osmanlı için, "Oyun bitmiş, perde inmiştir. Mağluptuk. Bir zamanların büyük rejisörü artık yorgun ve işsiz bir figürandır. Bıraktığımız topraklardaki çocuklarımızın sayısını bile bilmiyorduk."

İlhan Bardakçı gelişen olayları anlatırken o olaylar içindeki insanı anlamaya ve anlatmaya çalışıyor. Osmanlı'nın her katıldığı harp, giriştiği her yeni olay bunlara katılan insanlarla yapılmıştı ve bu inanlar kimdi, neler yaşıyorlardı. Zaman zaman Osmanlı'nın İmparatorluğa Veda ederken yaşadığı sıkıntıyı günümüzle, günümüzde yaşananlarla kıyaslamaktan kendinizi alamayacaksınız. Yaşananların aslında günümüzden çokta uzak olmadığını göreceksiniz.

Yakın tarihimizin bilinir diye düşünülen bir çok olayın aslında pek bilinmediğinin işaretlerini veriyor İmparatorluğa Veda. Bunu özellikle anlatmaya çalışıyor satırlar çoğu zaman detaylara derinlemesine girmekten kaçınmayarak. Okurun bir ders çıkarmasma yönelik çaba var. Tarihin hele de bu kadar yakın bir tarihin günümüzü nasıl ilgilendirdiği kitabın her satırında okurun gözüne takılıyor.

Günümüzü, günümüzde gelişen olayları anlamak için günümüzü oluşturmuş tarihi bilmek gerekli. Ve tarihi bilmek demek onu sadece savunmak veya yermek anlamında bir bakışa sahibi olmak demek değil çoğu zaman satır satır anlamak demek. Yaşananları bildikçe günümüzde bize anlaşılmaz gibi gelen bir çok olayın aslında çok anlaşılır geleceğini göreceğiz.

Usta işi bir yakın tarih çalışması İlhan Bardakçı'nın İmparatorluğa Veda kitabı.


Geri Dön
Alioğlu Yayınevi, 2020