Sena Dizisi
Resimli Çocuk Kitapları
   Tuba Dizisi
   Esra Dizisi
   Emre Dizisi
Çocuk Romanları
Peygamberler Tarihi
Edebiyat ve Gençlik Dizisi
Unutulmayan Sevdalar
Tarihi Kitaplar
Diğer Yayınlar
> Söylem ve Eylem
> S. Kaplan Diyor ki...
  Kültür Sanat Servisi - Türkiye Gazetesi - 22.08.1991

SAHRADA BİR VAHA

Temiz, saf İslam fıtratı üzre doğan çoçuk...

Cennet kokuları taşıyan cennet meyvası çocuk..

Neslimizin devamı, milletimizin bekasının teminatı olan çocuk.. .

Ve bize emanet edilen çocuk...

Mum gibi her şekli almaya, temiz toprak gibi kendisine verileni en iyi şekilde yeşertmeye müsait olan ve bizlerden alacağı eğitimin muhtevası nisbetinde huzurlu veya perişan, ulvi veya sufli bir hayat sürecek çocuklarımız için kitap konusunda yeterli titizliği gösterebiliyor muyuz?

Gereken titizliği gösterenler aradıklarını bulabiliyorlar mı?

Çocuklara hitabeden, boyalı-cilâlı, yığın yığın, insanı dehşette bırakacak nisbette bu yayın bolluğunda, çocukların körpe beyinlerinin insani ve islami olmayan fikirlerle karalanmasını istemeyen ana-babaların gönül rahatlığıyla çocuklarına alıp okutabilecekleri kitap sayısı maalesef kifayetsizdir. Hele bir takım çevrelerin içinde her türlü melaneti barındıran ve bilhassa çocukları hedef alan yayınlara nisbetle, müsbet yayınların sayısı ve tanıtımının sözü bile edilemez. Kaldı ki, müsbet olarak tanınan bir dizi çocuk kitap ve dergilerinin arzu edilen muhtevadan mahrum olduğunu esefle müşahade ediyoruz.

Elbette karamsarlığa kapılmamamız gerek. Bunu Sadettin Kaplan'ın birbirinden enfes Çocuk Kitapları Dizisini görünce daha iyi anlıyoruz.

Sevinçle müşahade ediyoruz ki, Sadettin Kaplan Bey'in bu kitapları dil ve muhteva yönünden hasretini çektiğimiz cinsten.

Alioğlu Yayınevi tarafından çocukların istifadesine sunulan Sadettin Kaplan Bey'in çocuk kitapları, dili, eğitici ve öğretici olmasının yanısıra, bilhassa Elh-i Sünnet itikadına uygunluğu gözönüne alındığında, bu sahada, sahrada bir vaha gibi gönüllere serinlik veriyor. .

Daha önce birçok eserlerinden tanıdığımız Sadettin Kaplan'ı, yarınlarımızın emanetçisi çocuklarımız için verdiği, bu sahada büyük bir boşluğu dolduran hizmetinden dolayı tebrik ediyoruz.


Geri Dön
Alioğlu Yayınevi, 2020